Tradicionālā transkripcija
[zìmulis]
Starptautiskā fonētiskā transkripcija
[ziːmulĭs]
[z] – balsīgais troksnenis
[ī] – garais patskanis
[m] – skanenis
[u] – īsais patskanis
[l] – skanenis
[i] – īsais patskanis
[s] – nebalsīgais troksnenis
Trīszilbju vārds.
Ortogramma – ī.
zīm– – sakne
-ul- – piedēklis
-is – galotne
zīmul– – vārda celms
-ulis – izskaņa

zīm-uļ+gal-s
zīm-uļ+ras-ē-j-um-s
zīm-uļ+svārk-i
zīm-uļ+veid-a
zīmulis – patstāvīgs vārds, lokāms vārds, lietvārds, sugas vārds, vīriešu dzimte, vienskaitlis, nominatīvs, otrā deklinācija
|
vsk. |
dsk. |
N. |
zīmul-is |
zīmuļ-i |
Ģ. |
zīmuļ-a |
zīmuļ-u |
D. |
zīmul-im |
zīmuļ-iem |
A. |
zīmul-i |
zīmuļ-us |
I. |
ar zīmul-i |
ar zīmuļ-iem |
L. |
zīmul-ī |
zīmuļ-os |
V. |
zīmul! zīmul-i! |
zīmuļ-i! |
Teikumā var būt:
1) teikuma priekšmets – Zīmulis nolūza.
2) izteicēja daļa – Tas ir zīmulis.
3) galvenais loceklis – Zīmulis uz galda.
4) papildinātājs – Es zīmēšu mātes portretu ar zīmuli.
5) vietas apstāklis – Cik gramu grafīta ir zīmulī?
6) apzīmētājs – Zīmuļa gals bija labi uzasināts.
zīmuļu asināmais, zīmuļu cietība, zīmuļa vilciens
batikas zīmulis, gaismas zīmulis, grafīta zīmulis, inhalāciju zīmulis, itāļu zīmulis, korektūras zīmulis, krāsu zīmuļi, krīta zīmulis, ķīmiskais zīmulis, litogrāfijas zīmulis, līmes zīmulis, līniju zīmulis, lodīšu zīmulis, lūpu zīmulis, ogles zīmulis, rasēšanas zīmulis, retušas zīmulis, skolēna zīmulis, sudraba zīmulis, svina zīmulis, zīmēšanas zīmulis
ass zīmulis, dabisks zīmulis, daudzkrāsu zīmulis, īss zīmulis, krāsainie zīmuļi, ķīmiskais zīmulis, mehāniskais zīmulis, mīksts zīmulis, neass zīmulis, smails zīmulis, termiskais zīmulis, tintes zīmulis, vienkāršais zīmulis
asināt zīmuli, ēnojamais zīmulis, nolauzts zīmulis, uzasināts zīmulis
zīmulis, -ļa, v.
1. Priekšmets rakstīšanai vai zīmēšanai – tievs (grafīta vai krāsvielu un māla maisījums) stienītis koka ietvarā. Vienkāršais, ķīmiskais zīmulis. Krāsu zīmuļi. Zīmuļu asināmais. Rakstīt ar zīmuli.
Lūpu zīmulis – lūpu pomāde stienīša formā.
2. vsk. Grafikas tehnika, kurā izmanto zīmuli; šajā tehnikā darināts darbs.
Šie grafikas darbi ir dažādās tehnikās: oglē, tušā, zīmulī.
[Sagatavots pēc: LVV 2006 : 1199]
zīmulis, -ļa, v.
1. Tievs grafīta vai ar saistvielām sajauktas sausas krāsvielas stienītis, parasti koka ietvarā (rakstīšanai vai zīmēšanai).
Asināt zīmuli.
Tvert zīmuli (arī spalvu), biežāk ņemt rokā zīmuli (arī spalvu) – rakstīt, sākt rakstīt.
Rakstot nolūza divi zīmuļi. Birze 5, 43.
Ieeju istabā un apsēžos pie galda. Varu sākt strādāt. Baltas papīra lapas, zīmuļi, gumija .. Lukjanskis 2, 65.
Viņa smalkā, tievā roka velk zīmuli baltajā lapā. Grebzde 1, 178.
Paņēma [priekšnieks] savu lodīšu zīmuli, ilgi knibinājās, izvēloties krāsu, tad uzrakstīja – „Piekritu”. Un parakstījās. Liesma 71, 1, 12.
.. Laine un citas meitenes jau zināja, ka skaistumu pavairo arī pūderis, lūpu zīmulis un henna .. Zālīte 5, 35.
2. parasti vsk. Grafikas tehnika, kurā izmanto zīmuli. Šādā tehnikā darināts darbs.
Kara laika apstākļi .. neļāva attīstīties ilgstoša darba formām un .. stimulēja frontes piezīmju veidošanu zīmulī, tušā .. Latviešu tēlotāja māksla 62, 76.
Sangīnas zīmuļa vai krīta tehnika ir līdzīga ogles tehnikai (zīmē uz bieza, grumbuļaina papīra – vatmaņa). Liesma 70, 2, 24.
[Sagatavots pēc: http://www.tezaurs.lv/llvv/]
zīmulis – zeimuļs; parastais zīmulis – parostais zeimuļs; krāsainie zīmuļi – kruosaiņi zeimuļi; kruosu zeimuļi
[Sagatavots pēc: http://vuordineica.lv]
zìmulis – 1. demin. kâ (viêns) zìmulîtis ‘pamazs, sīks; ļoti tievs un garš, izteikti slaids’: bùrc¥niņi [burkāniņi] mozi biŠ – tikkùo àizmatušiês koâ zìmulîši. viņa ìr tik sîciņa izdiluse koâ viêns zìmulîc. vìņš [tēvs] nabiŠ sîciņš koâ zìmulîc, biŠ plotìem placìem.
2. kâ zìmulis ‘paliels, paresns; apaļš’: lìel*m pìen¦m [pienenēm] ìr stùobri koâ zìmuļi rasni.
[Sagatavots pēc: Putniņa, Timuška 2001 : 282]
Tekstilrūpniecībā – batikas zīmulis.
Ekonomikā – gaismas zīmulis.
Datorzinātnē – gaismas zīmulis.
zīmulis, A. Kronvalda jaunvārds (ap 1870; V 1 198), atv. no vārda zīme vai zīmēt. Neieviesās no verba zīmēt paralēli darinātais apzīmējums zīmēklis (V 2 186); tas agrāk ‘zīmogs’ (St II 561), 19. gs. ‘cirkulis’ (U I 234).
[Sagatavots pēc: Karulis II 1992 : 562]
angļu – pencil
baltkrievu – аловак
franču – crayon
grieķu – μολύβι
igauņu – pliiats
ivritā – עפרון
krievu – карандаш
latīņu – stilus
lietuviešu – pieštukas
poļu – ołówek
somu – lyijykynä
ukraiņu – олівець
vācu – der Bleistift
zviedru – penna
Vai Aija māk rakstīt?
Ar vienu acs maliņu,
Ar vienu pašu kaktiņu –
ai!
Uz galda Aija redz zīmuļgaliņu,
Un vajag jau zīmuli tai.
Zīmulis –
Blakus tintnīcai!
Uz pirkstgaliem stiepjas tik kāri
Vēl, vēl!
Nu jau galdam sniedz pāri.
Ā! Zīmulis rokā.
– Nu raug,
Cik tie ziņkārie ātri aug!
Vai Aija māk rakstīt?
Laikam gan nē –
Zīmulis tintes pudelē! [Osmanis 1961 : 24]
Dziesma Mašīnrakstītāja Marta. Kaspara Dimitera vārdi un mūzika, izpilda Kaspars Dimiters.
Dziesma Gacho – CV. Gacho vārdi un mūzika, izpilda Gacho.
Skulptūras no zīmuļa grafīta
Kādam ASV iedzīvotājam zīmuļi ir iedvesmas avots. Daltons Geti (Dalton Ghetti) dzīvo Bridžportā (ASV) un zīmuļu grafītus izmanto, lai veidotu miniatūras skulptūras.
D. Geti strādā ļoti lēnām, turklāt bez īpašas aparatūras, pat neizmantojot palielināmo stiklu. Lai izveidotu savus mākslas darbus, viņam nepieciešams tikai asmens, adata un ļoti spilgta gaisma. Lai nebojātu redzi, viņš strādā ne vairāk kā pusotru stundu dienā, tāpēc darbs pie katras miniatūrās skulptūras aizņem vairākus mēnešus. Skulptūru sērijas, ko veido 26 zīmuļi, kas katrs atveido kādu no angļu alfabēta burtiem, izgatavošanai D. Geti veltīja 2,5 gadus.
[Sagatavots pēc: http://www.daltonmghetti.com/]
Zīmuļa rašanās vēsture – no pagātnes līdz mūsdienām
XVI gadsimta vidū Anglijā tika atrasta minerāla atradne, kuru nosauca par grafītu (no grieķu grapho – „rakstu”). No tā gatavoja serdeņus un aptina tos ar lenti. Kad serdeņa kailā daļa tika norakstīta, tad cilvēks pakāpeniski tina nost lenti un turpināja rakstīt. Lai saglabātu grafītu pēcnācējiem, Anglijas karaliene pavēlēja to iegūt tikai sešas nedēļas gadā un aizliedza izvest no salas. Taču atradnes divsimt gadu pastāvēšanas laikā visa Eiropa bija uzzinājusi par grafītu, kuru kā kontrabandu izveda no Anglijas.
Tieši ar angļu grafīta atradni ir saistīta visa turpmākā zīmuļa vēsture. Labs grafīts Eiropā maksāja lielu naudu, zīmuļi bija elites īpašums. Bija nepieciešams izmantot lētāku serdeņa izgatavošanas metodi. Nirnbergā (Vācija) tika radītas līmes, sēra un grafīta sajaukšanas tehnoloģijas. Tāds zīmulis bija mazāk kvalitatīvs nekā patiesais „angļu”, taču rakstīja labi. Un bija daudz lētāks. Tā Nirnberga spēra pirmo soli masveida zīmuļu ražošanā.
Grafīts ir svarīgākā zīmuļa sastāvdaļa. Tas ir plastisks un mīksts, lēni kūstošs, skābes izturīgs, elektrovades un ugunsizturīgs minerāls. Tam praktiski nav mākslīgo aizvietotāju. Grafīta lielākās ražotājvalstis mūsdienās ir Ķīna, Dienvidkoreja, Ukraina, Krievija, Austrija un Meksika. Otrs svarīgākais komponents zīmuļu ražošanā ir koks. Galvenokārt zīmuļi visā pasaulē tiek izgatavoti no ciedra vai priedes. Bez grafīta un koka zīmuļu ražošanā izmanto arī vairāk nekā 70 citu izejvielu un materiālu.
Mūsdienās ir pieejams ļoti plašs zīmuļu sortiments: gan krāsainie, grafīta, kopēšanas, marķēšanas, kancelejas, rasēšanas, galdnieku, zīmēšanas, grima, gan kosmētiskie zīmuļi. Par parastiem zīmuļiem mēdz saukt ražošanas ziņā vissarežģītākos grafīta zīmuļus koka apvalkā. Krāsainos zīmuļus ražot ir daudz vieglāk, jo tos nav nepieciešams apdedzināt un veikt citas tehniskās darbības.
Mehāniskais zīmulis ir zīmulis ar automātisko grifeles padevi. Kopš šā zīmuļa izgudrošanas ir pagājuši gandrīz 100 gadi, taču ar katru gadu tas kļūst arvien populārāks. Mehāniskajos zīmuļos izmanto polimēru grifeles, kas vienlaikus ir ļoti izturīgas un elastīgas, kaut gan to diametrs ir tikai 0,3 mm. Daudzi cilvēki šos zīmuļus izvēlas pildspalvu vietā.
Zīmuļa neaizvietojamie pavadoņi ir dzēšamgumija un zīmuļu asināmais. Senos laikos mūsdienu dzēšamgumijas prototips bija parastais maizes mīkstums. Mūsdienu tirgus piedāvā dzēšamgumijas no gumijas, plastmasas, vinila, kaučuka. Neatkarīgi no tā, cik aktīvi mēs lietojam mehāniskos zīmuļus, diez vai tuvākajās desmitgadēs no mūsu dzīves pazudīs zīmuļi koka korpusā un līdz ar to arī zīmuļu asināmie. Jāatceras, ka labs zīmuļu asināmais ir ar asu, izturīgu asmeni no augstas kvalitātes tērauda.
Interesanti fakti:
- kāpēc zīmuli sauc par rakstāmpiederumu karali? – tas netek un nav jāuzpilda ar tinti, to viegli izdzēst, tas nav toksisks, nevada strāvu, raksta apvērstā stāvoklī, ar to var uzrasēt 56 km garu līniju, uzrakstīt 45 000 vārdu, zīmuli var uzasināt 17 reizes un tas iztur 255 atmosfēru spiedienu;
- katru gadu pasaulē saražo 14 miljardus zīmuļu – ar to pietiktu, lai ar zīmuļiem apvītu zemeslodi 62 reizes;
- no viena liela koka var izgatavot 300 000* zīmuļu;
- grafīts un dimants ir vienas un tās pašas vielas – oglekļa – formas;
- visgarākais zīmulis pasaulē tika izgatavots Lielbritānijā – tā garums bija 7 m un 91 cm.
[Sagatavots pēc: http://www.vsklubs.lv/]